Opatství Northanger

28. září 2010 v 18:34 | Ero Michi |  LITERATURA
foxi-hole.blog.cz
ORIG. NÁZEV: Northanger Abbey
AUTOR: Jane Austen
PŘEKLAD: Eva Kondrysová
OBDOBÍ: počátek 19. století
ŽÁNR: román
NAKLADATELSTVÍ: Vyšehrad
HODNOCENÍ: 6 z 10 


Cathrine Morlandová je povahově více chlapcem než dívkou až do věku, kdy se začne více věnovat četbě než pobíhání venku a objeví tak úchvatný svět hrdinek, jejichž duše je tolik podobná té její. Pro nebojácnou Cathrin s dobrodružnou povahou je však rodný venkov pramalým zdrojem něčeho více zajímavého či nebezpečného. Příležitosti se jí však dostane, když jí bezdětní manželé Allenovi pozvou, aby jim dělala doprovod na jejich ozdravovném pobytu v lázeňském městě Bath. Cathrine je samozřejmě nadšením bez sebe. V bujné fantazii jí při každé příležitosti vyvstávají představy o nebezpečenstvích, která je na cestě mohou potkat a ačkoliv se žáfné zn ich nenaplní, neztráci dívka naději na prožití skutečného příběhu některé hrdinky.
Ani v Bathu se však nezdá, že by měla více možností se pobavit či rozveselit. Ona, ani Allenovi tam nepotkávají nikoho ze svých známých a uvedení do společnosti se tak pro Cathrin stává spíše trapné a k uzoufání až do hvíle, kdy se seznámý se sympaticky vyhlížejícím mladíkem jménem Henry Tilney. Zcela okouzlena očekává na bližší seznámení s ním, po něm se však jakoby zem slehla. Dříve, než si však Cathrin může začít zoufat, objeví se v Bathu vdova Thorpová se svou dcerou půvabnou dcerou Isabellou a vychloubačným synem Johnem. Ze známosti Allenových se tak stane i známost Cathrinina, která velmi brzy přeroste ve velmi důvěrné přátelství. Se získáním přítelkyně se však dostane do přízně také nesympatickému Johnovi, který se jakožto přítel jejího nejstaršího bratra Jamese, začne ve velmi krátkém čase považovat za velmi vhodného snoubence pro Cathrin, která o tom nemá ani zdání a její srdce plane pro Henryho Tilney.
K její radosti se po týdnu objeví zpět v Bathu v doprovodu své přívětivé sestry Eleanory a důstojně vystupujícího otce, generála Tilneye. Cathrin je seznámena s ostatními členy rodiny, mezi něž je s velkou ochotou přijata a následně pozvána do jejich obydlí, starého opatství. Cathrin je v okamžiku vzrušením bez sebe. Nejen, že stráví mnohem delší čas v blízkosti skvělé přítelkyně a muže, pro něhož jen plane, ke všemu bude žít ještě ve zdech starobylé stavby, která může skýtat nespočet tajemství a dobrodružství. Pro Cathrin tak rázem nastanou nejšťastnější okamžiky jejího života.
Eleanor se jí stane blízkou přítelkyní, Henry vykazuje více než náklonnost k její maličkosti a generál jí dává veškerou svou uhlazenou elegancí najevo, že ji považuje za vhodnou partii pro svého syna. Ke všemu se její bratr James zasnoubí s její přítelkyní Isabellou, o kterou se však k nelibosti Cathrine začne zajímat starší bratr Henryho, Frederick. S postupem času tak Canthrin přijde nejen na to, že příběhy hrdinek spojené s příliš bujnou fantazií, ji mohou dostat do nepříjemných a hloupých situacích, ale i do skutečnosti, že Isabella ani zdaleka není tak počestný člověk, jak si myslela. K jejímu neštěstí se pak přidá ještě incident, kdy je generálem bez jediného slova vysvětlení z opatství téměř vyhnána a odeslána okamžitě domů.
Nechápajíc důvod takového ponížení, se navrátí zpět do Fullertonu, kde ji velmi brzy navštíví právě Henry Tilney s vysvětlením otcova důvodu pro takový čin a žádostí o Cathrininu ruku.

Na počátcích knihy jsem nebyla ani zdaleka nadchnuta a dokonce jsem mínila, že mě to nebude vůbec bavit. Cathrine na mě nepůsobila jako typická hlavní hrdinka z děl J. Austen a ani teď ji nepovažuji za jednu z nich, ke konci je však poznat nepatrný vývoj do obvyklé podoby, na kterou jsme z jiných jejích děl zvyklí.
Kniha se mi počala líbit přibližně po první čtvrtině, kdy jsem se jen silou vůle prokousala na pohled nezajímavými odstavci, v závěru jsem však podle očekávání nebyla zklamaná ze zbytečné četby a utvrdila jsem se, že se mi romány téhle spisovatelky skutečně líbí. Není tedy jediný důvod, proč vám tuto knihu nedoporučit k přečtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yves Yves | E-mail | Web | 29. září 2010 v 14:31 | Reagovat

Uf ... asi si to prečítam :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama