A tale of two sisters

19. srpna 2010 v 20:45 | Ero Michi |  FILMY
foxi-hole.blog.cz
KORE. NÁZEV: 장화, 홍련 (Janghwa, Hongryeon)
REŽIE: Ji-woon Kim
KAMERA: -
SCÉNÁŘ: Ji-woon Kim
PŘÍSTUPNO: 15+
HUDBA: -
STOPÁŽ: 115 min.
TITULKY/DABING: české titulky
ŽÁNR: drama / horor / thriller / psychologický
HRAJÍ: Im Soo Jung, Moon Geun-young, Yeom Jeong-ah, Kim Kap-su
HODNOCENÍ: 7 z 10

"Rodina je pronásledována tragickými úmrtími v rodině."

Jakmile dojde na asijské filmy, ke všemu pak horory, jsem rozhodně velkým nadšencem, který toho chce vidět co nejvíc.
Na tenhle film jsem narazila díky Polly, která na něj měla recenzi a samotný výčet mě zaujal stejně tak jako fakt, že je to z asijské výrobny. Mám ráda filmy veškerých žánrů z východní kultury, co se týká hororů, oceňuji na nich hlavně fakt, že jsou pojaty hlavně psychologicky a filmaři nemají potřebu prolít hektolitry umělé krve, aby dodali divákům pocit hrůzy. Ne jinak to bylo i u A tale of two sisters, který po celý čas sledování působí hlavně na vaši psychickou stránku a pro ty pátravé typy (jako jsem já), kteří musí zápletku pro dobrý pocit rozluštit dříve, než film skončí, je to u konce velké poučení, že stále existují možnosti, jak být originální a nenarvat do filmu děj, který už byl jinde.
Pro obdivovatele hororového žánru od asijských tvůrců mohu tento film vřele doporučit ke shlédnutí, i když se v první chvíli budete možná nudit.

TRAILER


POZOR! Obsahuje spoilery.

Rozlehlá místnost s bílým nábytkem i stěnami, která svědčí o klinickém zařízení, hned z počátku nabídne seznámení s jednou z hlavních aktérek filmu, od které se její ošetřující lékař snaží získat alespoň minimální inforomace. Ovšem bezvýsledně, načež se film retrospektivně přesune do doby, kdy se právě z této kliniky vrací Su-mi v doprovodu své sestry Su-Yeong.
Ani jedna nemá pocit štěstí, že jsou zpátky doma a upjatá macecha tomu nepřispívá. Su-Yeong, která téměř nemluví a působí jako slabá polovina Su-mi, z ní má panický strach a Su-mi jí zcela viditelně nenávidí. Už při první večeři se tak strhne malá hádka, která ponurou náladu v domě jen prohloubí. Otec, jež se ve filmu zjevuje v několika osamocených a tichých částí, také není se svou druhou ženou viditelně zcela šťastný a Su-Yeong v noci vyděšeně přeběhne ze svého pokoje do postele sestry poté, co jí "někdo" navštíví. Su-mi má však po probuzení špatné spaní, proto zamíří do přízemní části domu, kde najde otce spát na pohovce a znovu se střetne s vynervovanou macechou. O její narušené psychice jí následně utvrdí odporný "kousek" v ledničce, jenž jí vyevokuje po zbytek noci zlé sny a následný hororvý výjev v pokoji.
Následující den se nese ve stejném duchu jako minulý. Si-mi a Si-Yeong jsou oddělené od macechy i otce, který si vzápětí se Su-mi přijde promluvit. Ta však nejeví zájem a odpoledne se vydává na procházku do lesa, kde si se starého skladu přinese kufr s věcmi po matce a společně se Su-Yeong si je v jejím pokoji prohlíží. Přitom si však Su-mi povšimne drobných zranění na pažích Su-Yeong, které vyvolají mezi sestrami rozepři.
Krátce na to dojde k další konfrontaci macechy a Su-mi, po které jí plačící v koutě najde otec. Dělá si o dceru starosti, to však mezi nimi vyvolá jen další hádku.
Večer přijíždí na návštěvu Sun-Kyu se svou ženou na společnou večeři, které se nakonec účastní jen dospělí. Vyšinutost druhé ženy otce Su-mi a Su-Yeong je k nepřehlédnutí, ačkoliv se í snaží všichni taktně ignorovat až do chvíle, kdy dostane žena Sun-Kyua záchvat. Ona a nedlouho po ní i pomatená macecha uvidí stejné "zlo" obývající dům, jaké potkala již Su-mi. Manžel je k jejím báchorkám skeptický a když nalezne v kleci do krve rozervaného ptáka, které jeho žena chová, odklidí ho pryč v domění, že se to nedozví a pro jistotu ji zamkne v ložnici. Protože však žena všechno viděla, popadne jí záchvat vzteku, vysvobodí se z pokoje a zaútočí na spící Su-Yeong, u které v pokoji najde další mrtvé ptáče. To jí rozlítí natolik, že dívku zamkne do velké skříně, které se Su-Yeong panicky děsí. Su-mi jí odtamtud vysvobodí až po dlouhé chvíli, okamžik na to se v pokoji objeví jejich otec a při vzájemné hádce se Su-mi dojde k prvnímu velkému rozuzlení zápletky.
Su-mi odmítá otci věřit a pološílená macecha se po domě táhne s velkým zakrvaveným pytlem, který najde Su-mi při zoufalém hledání své slabé sestry Su-Yeong. Su-mi začne být šílená strachy, že se v pytli nachází právě tělo její sestry, při snaze pytel otevřít jí však macecha napadne a dojde mezi nimi k fyzické roztržce, která skončí vážným zraněním Su-mi. Tu nalezne zděšený otec, odnese jí a ošetří. Poté jde za svou ženou, která na tom psychicky není o nic líp. Když jí však zanechá na chvíli osamotě v místnosti, nově příchozí osoba zapřičiní druhé a tím i největší rozuzlení děje.
Poté se Su-mi ocitá na pokoji v léčebné klinice a macecha objevuje, že v domě přeci jen existuje "něco" zlého, co útočí na její svědomí. Na úplném konci příběhu nám Su-mi poskytne retrospektivní pohled do minulosti, který osvětlí i nejasné zbytky a celý film tak zkončí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Polly Polly | Web | 19. srpna 2010 v 21:05 | Reagovat

ako dokazes napisat tak vela deja..skoro vsetko!! .. a pritom sa vyhnut pointam? XDDD
ja som sa do poslednej chvile bala, ze skoncim tak, ze nebudem chapat.. a strasne sa mi pacilo ako hladko a jemne nakoniec odhalili kazdy jeden motiv a tajomstvo..a vobec to nepôsobilo rusivo, ci ako nieco, co sa vysvetlilo prilis polopatisticky...

2 foxi-hole foxi-hole | Web | 19. srpna 2010 v 21:26 | Reagovat

[1]: Já nevím, vždycky mám spíše obavy, že pointu vyzradím, což mi u komedií a podobných věcí nevadí, ovšem u hororů to nesnáším :D
Ten film je natočený skvěle, všechno do sebe zapadá a přitom to neruší diváka.

3 Flemch :D Flemch :D | E-mail | Web | 20. srpna 2010 v 0:05 | Reagovat

Já se bojím to dočíst, jestli mi na konci prozradíš, jak to skončí, tak se potom budu bát se na to podívat ... :D:D když já jsem ještě na žádný takový film nekoukala... jestli se odhodlám, tak ti případně poreferuju, jakej to na mě udělalo dojem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama