Řetězák o knihách

8. července 2010 v 20:32 | Ero Michi |  LÍBÍ SE MI
1) Kniha, ktorá zmenila tvoj život:
Nejsem si zcela jistá, zda taková kniha přímo existuje, ale určitě ano, jen si toho nejsem dost dobře vědoma. Rozhodně ve mne ale hodně zanechalo, dalo mi a něco i pozměnilo dílo Paměti gejši od Kiharu Nakamura, která mi krásným vypravováním předvedla život gejš před a po 2. světové válce a poté Memoáry o psaní od mého docela oblíbeného autora Stevena Kinga, kde jsem dostala spousty cenných rad a poučení.

2) Kniha, ktorú si čítala viac, než jedenkrát:
Pokud bych nepočítala nějaké ty dětské knihy, tak jediné knihy, které jsem četla více než jednou byly Hoši od bobří řeky od Jaroslava Foglara, Harry Potter 1. - 3. od J. K. Rowling a Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky.

3) Kniha, ktorá ťa najviac rozosmiala:
Tady beze sporu vítezí Harry Trottle od Petera M. Jolina, protože humor v něm mě skutečně rozesmával až do nepříčetnosti :D

4) Kniha, ktorá ťa rozplakala:
Myslím, že jsme u žádné knihy nikdy skutečně nebrečela, to ostatně ani u filmu či něčeho podného. Určitě mě nějaká četba ale dojala, jen si nevybavím, která to v tom případě byla. Snad právě Paměti gejši od Kiharu-sama.

5) Kniha, ktorú si praješ, aby bola napísana:
Takovou knihu bych si nejspíše napsala jedině já sama. Napadá mě ovšem, že bych byla velice ráda, kdyby ještě někdy nějaká žena s minulostí gejši či muž s minulostí třeba samurajskou či ninjovskou napsal své paměti, příběh o jejich životě a nebo jiným způsobem dal nahlédnout pod pokličku východním zvykům a historii.

6) Kniha, ktorú si praješ, aby nikdy nebola napísaná:
Uf, našlo by se jich nejspíše mnoho s ohledem na seznam povinné četby. Například jsem zarytým odpůrcem poválečné a válečné četby, to skutečně není něco, co bych si číst chtěla, ale tady už se nachází spíše zaujetí proti školnímu systému nucení nás chudáků číst věci, které nám jsou proti mysli. Ale chápu, nějak ty zabedněnce donutit číst musí :D
Jinak ale není nějaká přímo určitá kniha, o které bych vysloveně mohla tohle tvrdit.

7) Kniha, ktorú práve čítaš:
Momentálně mi už nekřesťansky dlouho leží v knihovničce vystavená Hračka od Sylvy Lauerové. Skutečně ten erotický román musím konečně dočíst :D

8) Kniha, ktorú máš v pláne prečítať:
Nejspíše si dám předsevzetí konečně přečíst všechny knihy v knihovničce, na které jsem dosud ani nesáhla. Rozhodně si chci ale někdy přečíst Ritus od Markuse Heitze.

9) Kniha, na ktorú si hrdá, že si ju prečítala:
Jsem hrdá, že jsem se přinutila dočíst Postřižiny od Bohumila Hrabala, jelikož to bylo to nejhorší, co jsem musela absolvovat. Jsem ale svým způsobme hrdá na každou knihu, kterou dočtu, ze všeho nejvíce ale nejspíše na Draculu od Brama Stockera.

10) Kniha, ktorá v tebe zanechala najrozporuplnejšie pocity:
Nejsem si jistá, která by to mohla být, protože se mi to stalo již několikrát. Velmi rozporuplné pocity jsem ale měla po přečtení knihy Princezna Masako: Vězenkyně chryzantémového trůnu od Bena Hillse, který dal nahlédnout do skutečného politického světa Japonska. Musím uznat, že jsem byla velice překvapena a zanechalo to ve mně spoustu smíšených pocitů.

11) Kniha, ktorú by si si chcela prečítať, ale nemôžeš:
Když pominu nějaké okultistické knihy, které mi vytanuly na mysli, nejraději bych si přečetla druhý díl Paměti gejši od Kiharu Nakamura, který zde ale nikdy nevyšel a nevím s jistotou, zda vůbec někdy vyšel. Potom už by se jednalo o samé prehistorické spisy.

12) Najstaršia kniha, ktorú si čítala:
Tak to skutečně netuším, ale nevím proč mě napadla Honzíkova cesta, která se mi vážně hodně líbila v mých dětských letech :D Jinak bych nejspíše typla Draculu od Brama Stockera, ještě starší je ale možná Případ vdovy Lerougeové od Emile Gaboriau.

13) Chcela by sa stretnúť s postavou z nejakej knižky?
Pokud by šlo o skutečnou postavu, tak poté s Kiharu Nakamura, v případě smyšlené postavy by to mohla být Carrie od Stephena Kinga nebo Pan Darcy s Elizabeth od Jane Austin.

14) Existuje nejaký človek, ktorý ti pripomína literárnu postavu?
Popravdě mě nikdo určitý nenapadá, nejspíše to bude ale proto, že ty, které znám, komponuji do svých vlastních příběhů, a tak mi připomínají jen ty dané postavy. Z druhé strany si také snažím postavy představit jako někoho nového, originálního a tudíž je nepřipodbňovat lidem ve svém okolí. Zaručeně jsem už na nějaké podobnosti ale někdy narazila.

15) Existuje konkrétny výtlačok knižky, ktorý by si rada aspoň držala v ruke?
Rozhodně by to byl druhý díl Paměti gejši od Kiharu Nakamura, o kterém se zmiňovala v doslovu. Nikde jsem jej nenašla, ale popravdě ani nevím, zda vůbec někdy vyšel. A jinak ... možná někdy můj vlastní výtisk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yves Yves | Web | 8. července 2010 v 21:37 | Reagovat

Knihy ♥ woah

Pamäte gejše musí byť super kniha ... kúpiť? nekúpiť?... kúpim :) prečítam ... teším sa :)

No a uhádla si :D len u nás sa to volá žemľovka :* ti niečo uvarím/upečiem kedˇ dáme sptretko :* ily

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 9. července 2010 v 12:17 | Reagovat

Je to krása, že i v dnešní přemedializované době se najdou lidé, kteří čtou, a rádi =^^=

3 Yves Yves | Web | 10. července 2010 v 14:03 | Reagovat

:-***

4 Psycho Candy Psycho Candy | Web | 11. července 2010 v 22:21 | Reagovat

oh yeah
knihy jsou bezva
když na ně máš čas a klid a máš prázdnou hlavu od všech strastí dne a můžeš se dokonale soustředit jen na tištěné řádky...

5 Polly Polly | Web | 24. července 2010 v 23:28 | Reagovat

no tak o tych Memoaroch od Kinga som nikdy nepocula, tusim si na to posvietim...a to som si myslela, ze s nim mam celkom dobry prehlad xD ech, Carrie by som sa rozhodne bala stretnut xP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama