Březen 2010

Alespoň na chvíli

24. března 2010 v 16:21 | Ero Michi |  LIŠTIČKY
Se přivinout, tváří spočinout v měkoučkém kožíšku vonícím po smůle a cítit se v bezpečí a klidu.

foxi-hole.blog.cz

Řetězák

1. března 2010 v 0:32 | Ero Michi |  LÍBÍ SE MI
1. Na úvod by sa hádam patrilo aspoň stručne sa predstaviť. Takže poprosím meno, resp. nickname, pod akým vystupuješ na internete, pod akým tvoríš, prípadne tvoj spisovateľský pseudonym, ak dáky máš. Ďalej môžeš uviesť, kde môžu čitatelia nájsť tvoje diela - odkaz na tvoj blog, web, prípadne link na iné stránky, kde zverejňuješ svoju tvorbu (napr. deviantArt, čítanie.madness.ska pod.).

Jedna malá proradná liška jménem Michiyo Nakamura, s důrazem na to malá a v uvozovkách "jedna", protože je to jen klam. Všeobecně jsem ale známá jako Ero Michi, přezdívka má své opodstatnění, ale o tom tu nebudeme raději mluvit :D
Co se týče mého čmardání či škrábání, je to složité, protože zatímco obrázky schovávám v modrých deskách za mašličkami a jen velmi málo je ukazuji na svém DA , škrábanice se roztahují všude a přitom nikde. Cestu k nim si ale naleznete na téhle domovině, kde se právě nacházíte ;)

2.Akej tvorbe sa prevažne venuješ? - píšeš najmä prózu či poéziu alebo je to pol na pol? A akému žánru poézie/prózy sa venuješ konkrétne? Prípadne môžeš zájsť až do podrobností a uviesť i žánrovú formu.

Na tohle se ptát osoby rozličné jako jsem já, je přinejmenším sebevražda, pokud mám povídavou :D Ale nebudu to příliš rozebírat.
Tzv. básnické střevo nevlastním, poezii však čtu poměrně ráda, a tak jí občas i zkouším škrábat.
Jak? To soudit nebudu raději :D Co se však týká prózy, je mi podstatně bližší. Ráda píšu povídky a příběhy na nejrůznější témata, moje hlava stále hýří šílenými nápady a nevadí mi vkládat je do svého škrábání, ba naopak. Dělám to vášnivě ráda :) Málokdy to ale ukazuji, nejsem ani natolik sečtělá, abych u něčeho vydržela, takže spousta dílek upadá v zapomnění na mé malé černé kamarádce flashce :D Ale kdo ví, jednou se k těm prkotinám třeba vrátím ;)

3. Ako dlho sa písaniu venuješ, aké boli tvoje začiatky?

Uf, to je zapeklitá otázka. Hlavně pro takového sklerotika :D
Co si ale rozhodně pamatuji je okamžik, kdy jsem si uvědomila, že mě psaní skutečně baví a možná jsem v něm i dobrá, což bylo tuším ... V šesté třídě, kdy jsem napsala pohádku o dracích na šest velkých stran a nebyl to absolutné propadák i podle mého dnešního mínění :D Škoda jen, že zůstal v rukou učitelky češtiny a nemám ho u sebe, byla by to hezká vzpomínka :)
Jinak co se týče kvality mého psaní v počátcích ... Ouha! A velké Ouha! :D
Přiznám se, že to byla katastrofa. Ať už po gramatické stránce či slohové, dnešní vzpomínání mě doslova terorizuje :D Ale musím zase přiznat, že v tom nacházím někdy i nápaditost a v nespočtu případech hlavně vtip, který je mi bohužel vlastní, ač je nejspíše trapný :D

4. A čo budúcnosť? Plánuješ sa písaniu venovať i profesionálnejšie, respektíve sa o to aspoň pokúsiť? Alebo si sa už?

Na spisovatelých a tvůrcích filmů mě vždy fascinovalo, jak dokáží vdechnout něčemu život a vytvořit si vlastní svět fantazie. Říkám si, že musí být skvělý pocit držet ve svých rukách knihu, kde se na obálce leskne vaše jméno a nebo sledovat televizi, kde běží vámi vyprodukovaný film.
Ano, snad bych to i chtěla sama zažít, ale nechtěla bych se stát jedním z řadových "spisovatelů", kolem jejichž knížek bez povšimnutí procházím v knihkupectví. Je to tedy snad strach, že bych právě mezi ně patřila, který mě odrazuje od přání stát se spisovatelem, ale z druhé strany jsem velmi zvědavý a cílevědomý člověk, takže bych třeba neskutečně ráda chtěla vyzkoušet práci na scénáři filmu či divadelní hry, psát grotesky a vyzkoušet nejrůznější slohové styly, které jen vyzkoušet lze ... Vím, jsem hrozná :D

5. Ako sa v písaní zdokonaluješ?

Píšu, píšu a píšu. K tomu se snažím i číst a rozšiřovat si tak obzory i slovní zásobu :)
Ostatně, jak napsal jeden chytrý člověk (Stephen King), "spisovatel" si tříbí vlastní styl jedině tím, že čte ostatní :)

6. Ako sa volá tvoja múza ^___^?

Moje múza? Měla bych se zamyslet, zda vůbec něco takového mám, ale to nejspíše každý :) Pro mne je však múza vše, jež mě dovede k dalšímu nápadu. Pokud bych ale měla pojmenovat své tři sudičky, bylo by to snadné.
Miya, Sam a Embruška

7. Kto je tvojim obľúbeným autorom? Prečo práve on/ona?
Poznámka: Otázka sa vzťahuje na "skutočných autorov", ktorým vyšli reálne knihy - ako napr.: Eoin Colfer, Meg Cabot, Jostein Gaarder, Douglas Adams...


To se mění téměř s každou přečtenou knihou :D
Jsem neposedná, poměrně přelétavá a spíše si oblíbím dílo než autora. Je to jako v muzice, tam jsem úplně stejná :D
Musím ale jmenovat takové autory, kteří mi uvízli v paměti: Stephen King, Kiharu Nakamura, Bram Stocker.
Jejich způsob psaní či díla mě skutečně oslovily a doufám, že nejsou jedinými :)

8. Aká je najlepšia kniha, ktorú si kedy čítal/a? Prečo práve ona?
Poznámka: Otázka sa vzťahuje na "skutočné knihy", ktoré majú svoje oficiálne ISBN číslo - ako napr.: The Thirteenth Tale, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, New Moon...


Jak říkám, to je stejné jako u předešlé otázky :D
Jednou zbožňuji tohle, podruhé zase tamto, ale až do nedávna jsem za své dvě nejoblíbenější knihy považovala Dráculu od Brama Stockera a dílo Sen noci svatojánské od Williama Shakespeara. Musím se však přiznat, že je předčil úchvatně psaný životopis jedné bývalé geishi Kiharu Nakamura, jež napsala Paměti gejši. Pokud vím, je snad i druhý díl, který jsem zatím neměla možnost číst, ale doufám, že jednou se k němu dostanu :)

9. Ako sa volá tvoj obľúbený knižný charakter?
Poznámka: Otázka sa vzťahuje na hlavných či vedľajších hrdinov "skutočných kníh", ktoré boli reálne vydané v dákom vydavateľstve - ako napr.: Harry Potter, Artemis Fowl, Mia Thermopolisová...


Nikoho takového popravdě nemám, buď si v knize nějakou postavu při čtení oblíbím či nikoliv, ale obvykle se nestane, že bych skutečně některého z literárních hrdinů považovala za svého oblíbence.
Je sice pravda, že i já šílela z Harryho Pottera ve své době :D (kupodivu jsem ani špičkou palce u nohy nepropadla dnešnímu fenoménu Stmívání), ale masová hysterie mě už nějak opustila, stejně jako roky náctiletých a musím se přiznat, že mě skutečně v tento okamžik nenapadá jediná postava, která by byla má oblíbená z jakékoliv knihy.
Zmíním se však o Elizabeth Bennetové z knihy Pýcha a předsudek (Jane Austen), která mi byla a je velmi sympatická :) Vlastně i odměřený Pan Darcy je velký sympaťák ;D

10. A obľúbená dvojka? Čiže dvojica priateľov, dvojica v zmysle párov (napr. James a Lilly Potterovci, Mia Thermopolisová a Michael Moscovitz...) a pod. Prípadne môže ísť aj o trojicu - ak máš rada/rád napr.troch pátračov či trio Harry/Hermiona/Ron...

Tak někoho takového už skutečně nemám :D

11. A pri obľúbených postavách ešte zostaňme! Ktorá je tvoja obľúbená postava? A ak vravím "tvoja", tento raz to myslím absolútne doslovne - tvoja obľúbená postava z tvojich, čiže tebou vymyslených postáv, tzv. OC. Čiže ktorá a prečo práve ona/on?

Myslím, že tady je volba jednoduchá, ač je to vůči ostatním postavám nespravedlivé. Ony by to ale pochopily, protože chápou všechny okolnosti ;)
Miya Tori, drobná dívka s velkými modrými oči, vlasy barvy hořké čokolády a srdcem neskutečně velkým :)
,,Je to můj malý, soukromý mazlík ..."

12. A čo tvoj obľúbený pár, dvojica (prípadne trojica...)? Stále sme pri tebou vymyslených postavách, pri čom pojem "pár" opäť nemusí byť vyslovene mileneckou dvojicou, môže ísť i o inak spriaznenú duše, napr.: priateľov na život a na smrť a pod.

Nemůžu napsat takovou dvojici, protože nemám "svou" milovanou dvojici. Mám však dvojici, jejíž polovičku vlastním a druhé polovičky autorem je Embruška.
Aren Meadro a Miya Tori jsou můj srdeční pár, což ale pochopí jen zasvěcení, protože ...
,,Jsi mé srdce ..."

13. Prešli sme si tvoje obľúbené OC, no na tvoj obľúbený, t.j. tebou napísaný príbeh sme akosi zabudli! Takže ktorý príbeh sa ti píše najlepšie, ktorý svoj príbeh ľúbiš najviac?

Mám ráda všechny své příběhy, jsou skoro jako moje děti :) A já chci být dobrý rodič, takže by mě nikdy nikdo nepřinutil říci, zda mám jedno dítě raději než to druhé ;)
Momentálně se mi ale nejlépe píše ve spolupráci s Embruškou právě sága Shinzui všech odvětví :)

14. A čo prostredie, v ktorom sa tvoje príbehy najčastejšie odohrávajú? Používaš reálny svet - vsádzaš dej svojich príbehov na konkrétne reálne existujúce miesta (napr. Slovensko, Bratislava, Veľká Británia, planéta Mars a pod.) alebo si kompletne vymýšľaš i prostredie príbehu?

Tak tohle záleží na druhu příběhu, protože se nebráním ničemu. Mám ale jednu šílenou mánii .... Ať už je svět mých postav jakkoliv nereálný, vždycky musí být vše do detailu promyšlené a logicky odůvodněné. I kdyby to třeba nešlo! :D

15. Podľa čoho vyberáš svojim postavám mená a aký kalendár - či ten slovenských, anglických alebo francúzskych - mien pri tom najčastejšie používaš?

Záleží na prostředí, ve kterém se postavy pohybují, motám se tedy od smyšlených přes starodávné až po zcela běžná dnešní jména, protože se však poslední dobou nechávám unášet svou vášní pro asijskou kulturu, obzvláště pak Japonsko, jsou jména mých postav převážně z kalendáře japonských spoluobyvatel :)

16. Konečne sa prestaňme venovať primárne tebe a pozrime sa i na internetovú konkurenciu. Máš na internete obľúbených amatérskych autorov? Vymenuj nám zopár z nich, maximálne päť kusov ^___^. Najlepšie by bolo i s odkazom na blog/web ich tvorby, niekto iný tak môže nájsť zaujímavého autora.

Nečtu cizí díla už jen z principu, obvykle to ale bývá tím, že mě ničím nezaujmou, popřípadě mě časem počnou nudit a nebo není prostě jen dostatek času či chuti po něčem takovém třeba jen pátrat. Dříve jsem přečetla ale dost povídek, žádná mi ale neutkvěla natolik, abych na ní chtěla někoho odkázat :)

17. Odporuč nám tri tzv. jednorázovky, kratšie poviedky. Pridaj link na konkrétne dielo, aby sme si ho v prípade, že nás zaujme jeho stručný obsah (ktorý k linku pridáš), mohli rýchlo nájsť a prečítať.

S tím bohužel nepomohu, nejsem sečtilým čtenářem internetových pisálků a ty, které bych vám s jistotou doporučila, jsou pouze pro mé oči, takže si je pěkně střežím :))

18. Máš rozčítané (prípadne už dočítané) i dáke kapitolovky, ktoré by si chcel/a odporučiť ostatným? Poprosím link i stručný obsah na max. tri tvoje najobľúbenejšie.

Obvykle nečtu díla ostatních, není na to příliš času a ani chuť do toho, právě jsem se ale pustila do jednoho takového dobrodružství a doufám, že u toho i vydržím, protože bych to ráda dočetla až do konce :)
Povídku naleznete na blogu autorky Isaaca, doporučuji fanouškům homosexuální tématiky, kterou se tahle autorka zabývá ;)

19. A predsa len sa ešte vráťme k tvojej vlastnej tvorbe - máš rozzverejňovanú dáku kapitolovku, na ktorú by si chcel/a upriamiť pozornosť? Ak nie, pridaj odkaz aspoň na nejakú svoju vydarenú jednorázovku či báseň. Taktiež poprosím link vrátane stručného obsahu. Max. počet odkazov opäť redukujem na tri.

Jestli chcete vidět mou momentální práci, koukněte se do menu a proklitejte se ságou Shinzui ;)

20. A prezradíš nám, akú kapitolovku (prípadne jednorázovku či báseň) pripravuješ do budúcna? Opäť so stručným obsahom, max. počet uvedených diel tri.

Tedy ... Je pravda, že momentálně nad něčím novým váhám a ke své nespokojenosti mám hned ... tři? témata, mezi kterými se musím konečně rozhodnout :D Jen nevím, které z nich zvolit.
Mám se pustit do období téměř starověké Anglie doprovázená ledovým pohledem toho tajemného mladíka, jehož služebnictvo oslovuje "hrabě"; proplétat se typicky americkým prostředím s partou pubertálních děcek a nahlédnout i pod pokličku celebrit; nebo se ochomítat mezi Českem a Japonskem ve společnosti nevinné dívky s nekonečně živým pohledem a zamotanou budoucností?
To jsou otázky, které mě trápí :D

21. Na záver ešte zopár pikantných otázok ^___^ - v akom prostredí sa ti najlepšie tvorí? Ja som napr. hádam najkreatívnejšia v noci, keď zaspávam - mozog mi už vypína, a pred týmto resetom produkuje posledné schopné myšlienky. Škoda, že sa mi väčšinou už nechce siahnuť po mobile a zapísať si to do poznámok, pretože ráno si už nič nepamätám, ledva sa mi marí, že ma niečo napadlo, o konkrétnosti nápadu sa mi ani nezdá! A tiež - píše sa ti lepšie v pokoji a tichu alebo pri písaní rada/rád napr. počúvaš hudbu?

Je všebecně známé, že co se týká psaní, mám kreativnost na plné obrátky v noci, kdy jsem nejčilejší, nápady však obvykle přichází v průběhu dne :) Za bílého dne pak tvořím obrázky, skici ale zase v noci, takže nemohu říct nic víc než to, že jsem liška, tak co by jste chtěli :D
Co se týká místa, nejlépe se mi tvoří v posteli uvnitř mojí nory a nebo ve škole při hodinách plných výkladu. Obvykle také nesnesu ticho, takže mi hraje buď muzika hodící se pro dílo a nebo nějaký program v televizi ;) Po ponožení beztak nevnímám vůbec nic :D Je ale pravda, že velmi často odbíhám k dalším činnostem (já prostě nejsem schopná dělat jen jednu věc :D)

22. Čím najradšej píšeš? Áno, narážam na písacie potreby ^___^!

Asi bych měla říci prsty, kterými ťukám do klávesnice :D Ale často píšu i do bloků a sešitů a dalších z papíru tvořených věciček, kde dávám přednost své zásobě bledě modrých propisek s ostrým hrotem ^-^ Moje písmo je pak až nesnesitelně malé :D

23. A na koniec poprosím ešte tvoj hyperlinkový podpis ku jednej z týchto hviezdičiek (tie hviezdičky sú tam len preto, aby sa jednotlivé odkazy omylom nespojili a preto nepokazili), aby sa videlo, kto všetko čo všetko píše - niekto tak môže natrafiť na svojho nového obľúbeného internetového pisálka! Preto poprosím predošlé odkazy nemazať!*fairytales *syhrael *Ero Michi * * * * * * * * * * * * * * *